O Europass
Europass to zestaw narzędzi, dokumentów i informacji, które pomogą Ci w edukacji i karierze zawodowej.
Wykorzystaj możliwości Europass
Skorzystaj z narzędzi Europass:
- do przygotowania kompletnego portfolio dokumentów związanych z karierą zawodową,
- w celu udokumentowania kwalifikacji zdobytych w różnej formie (kształcenie formalne, szkolenia, staże i praktyki zagraniczne),
- do samooceny i prezentacji kompetencji językowych,
- przy poszukiwaniu pracy, staży oraz kursów w kraju i za granicą,
- przy wyjeździe na praktyki,
- w przypadku kontynuacji nauki za granicą,
- przy przekwalifikowaniu się.

W skład Europass wchodzą:
Zaufane narzędzie do zarządzania karierą
Europass to zestaw dokumentów umożliwiających obywatelom Unii Europejskiej lepsze prezentowanie kwalifikacji zawodowych i kompetencji na obszarze całej Europy.
Uzupełnij swój profil Europass o informacje dotyczące kompetencji, umiejętności, zdobytego doświadczenia, odbytych praktyk i staży. W każdej chwili możesz podzielić się z przyszłym pracodawcą linkiem do swego profilu, aby szybko zaprezentować zestaw informacji na swój temat.
Dzięki możliwości edycji, profil uzupełnisz o nowe kompetencje po kilku tygodniach, miesiącach, a nawet latach.
Europass funkcjonuje również w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w krajach kandydujących do UE.
Dzięki profilowi Europass uzyskasz też dostęp do informacji o możliwościach związanych z nauką i pracą w różnych krajach Unii Europejskiej. Wygodny link błyskawicznie przeniesie cię na stronę interesującej cię oferty.
Początki inicjatywy Europass
Początkiem historii inicjatywy Europass było Forum na Rzecz Zwiększania Przejrzystości Kwalifikacji Zawodowych, które w 1998 roku utworzyła komisja Europejska i Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (Cedefop). Nadrzędnym celem Forum było usunięcie dotychczasowych trudności z przejrzystością kwalifikacji zawodowych na terenie Unii Europejskiej. Podczas spotkania opracowano wzory dwóch dokumentów – Europejskiego CV i Suplementu do Świadectwa.


Główne cele
Podczas Forum podjęto również decyzję o utworzeniu sieci Krajowych Punktów Informacyjnych w Zakresie Kwalifikacji Zawodowych (KPI).
W 2002 roku Forum zostało zastąpione przez grupę roboczą, która miała opracować model jednolitych ram wspólnotowych dla przejrzystości kwalifikacji i kompetencji. Deklaracja Kopenhaska określiła jej cele jako: „zwiększanie przejrzystości kształcenia i szkolenia poprzez wdrożenie i racjonalizację narzędzi i sieci informacyjnych, w tym połączenie w jedną strukturę istniejących dokumentów, takich jak Europejskie CV, Suplement do Dyplomu, Suplement do Świadectwa, Europejski System Opisu Kształcenia Językowego oraz Europass."
Trwały intensywne prace i konsultacje z władzami krajowymi, których efektem było opracowanie projektu Decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jednolitych ram wspólnotowych dla przejrzystości kwalifikacji i kompetencji (Europass). Decyzja została przyjęta przez Parlament Europejski i Radę w grudniu 2004 roku.
Wybrane statystyki
Europa
2005 rok
Start portalu Europass
Europa
153 mln
Utworzonych CV
Polska
136 tys.
Zwalidowanych dokumentów Europass Mobilność
Polska
2 mln
Wystawionych suplementów do dyplomów
Polska
63 tys.
Wydanych suplementów rzemieślniczych
Polska
802 tys.
Wydanych suplementów do dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe
Polska
20 tys.
Uczestników przeszkolonych w ramach projektu Papiery do kariery
Polska
460
Wydarzeń zorganizowanych przez Krajowe Centrum Europass